Min kundsida

Organic Lemon Essential Oil

En eterisk olja av högsta kvalitet med delikat och uppfriskande doft. Citronträdet har sitt ursprung i antika medier (mellan floden Tigris och Kaspiska havet) och odlas över Medelhavsområdet, och i synnerhet i Spanien, världens ledande exportör.

10 ml

99 kr

free delivery

Fri frakt när du handlar för över 500 kr

Cruelty Free
Natural formula
Vegan

En eterisk olja av högsta kvalitet med delikat och uppfriskande doft. Citronträdet har sitt ursprung i antika medier (mellan floden Tigris och Kaspiska havet) och odlas över Medelhavsområdet, och i synnerhet i Spanien, världens ledande exportör. Citrus limon eller limonum är en trädbuske med glansiga mörkgröna blad, även kallat ”engelska citronträdet”, som tillhör den stora familjen Rutaceae eller citrusfrukter.

Dess släkte omfattar hundrasextio arter. Dess blad, med genomskinliga trådar, avger en stark doft när de är torkade. Dess frukter finns på trädet året runt, med toppar i mars-april och oktober-december. Citrus limon är resultatet av en naturlig hybrid mellan citronen (Citrus medica var. Vulgaris), limefrukten (Citrus limetta) och grapefrukten (Citrus paradisii).

Eteriska oljor är en flytande, aromatisk substans, extraherad från en växt genom ångdestillation. De innehåller växtens huvudsakliga egenskaper, i en koncentrerad form. Det utvinns från olika delar av en växt: löv, blommor, bark, trä, skal, bär, frukt, lök.

Effektiviteten av eteriska oljor har bevisats av mer än 24 000 vetenskapliga publikationer.
Ju bättre kvalitet, desto effektivare blir den eteriska oljan.

  • Premiumprodukt. Ledande i Europa
  • Perfekt för aromaterapi
  • 100% REN OCH NATURLIG
  • 100% KOMPLETT – Den måste innehålla alla aromatiska komponenter i växten.
  • EOBBD (eterisk olja botaniskt och biokemiskt definierad) Den högsta kvalitetsstandarden för eteriska oljor av terapeutisk kvalitet. Det inkluderar spårning av varje oljeparti, botanisk beskrivning, extraktionsläge.

Recensioner

Det finns inga recensioner än.

Bli först med att recensera ”Organic Lemon Essential Oil”

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

ANVÄNDNING:

För diffusion: Används med en Puressentiel® diffusor eller en aromalampa.

Tillsammans med vegetabilisk olja blanda 30 droppar till 100ml till massage och kroppsolja. Kan även användas för utvärtes skönhetsprodukter.
Ger en uppfriskande känsla av vitalitet.

För inandning: Tillsätt 3-4 droppar i en skål med ångande vatten. Kan även användas i badet.

INGREDIENT: ESSENTIAL OIL OF Citrus limon*
CHEMOTYPE: LIMONENE, β-PINENE, γ-TERPINENE
FAMILY: RUTACEAE
PRODUCTIVE ORGAN: ZEST
OTHER NAME: YELLOW LEMON
*Produced by organic agriculture

Equivalence: 1ml 31 drops.

VIKTIGT: Använd inte i närvaro av och för barn under 7 år. Använd inte för gravida kvinnor eller ammande, eller för personer med en historia av krampsjukdomar, epilepsi eller för personer som är allergiska mot eteriska oljor. För personer som får medicinsk behandling och för barn, sök råd från en hälsospecialist. Applicera inte outspädd olja direkt på huden, späd alltid först i en vegetabilisk olja. Tvätta outspädd olja från huden med tvål och vatten. Kan orsaka hudallergi. Om du är osäker, utför ett lapptest i förväg. Massera inte in på skadad eller irriterad hud. Utsätt inte huden för direkt solljus direkt efter massage med eteriska oljor. Undvik kontakt med ögon, slemhinnor eller kläder. Skölj ögonen med rent vatten. Endast för utvärtes användning. Förvaras utom syn- och räckhåll för barn. Varning – den outspädda oljan är BRANDFARLIG.

Tillverkad i Frankrike.
Laboratoire PURESSENTIEL® – Avenue Molière 144 – 1050 Bruxelles Belgique

You may also like
Cookie Consent with Real Cookie Banner