Min kundsida

Organic Eucalyptus Lemon Essential Oil

Blekgul till färgen, eterisk olja av citroneukalyptus har en mycket stark citronlukt på grund av citroneukalyptusens blad.

10 ml

89 kr

free delivery

Fri frakt när du handlar för över 500 kr

Cruelty Free
Natural formula
Vegan

Blekgul till färgen, Puressentiel ekologisk citroneukalyptus eterisk olja har en mycket stark citrondoft på grund av citroneukalyptusens blad.
Ursprungligen från Australien har citroneukalyptusen acklimatiserats i många länder som Brasilien, Madagaskar eller till och med Kina. Det är ett stort träd som kan nå 25 till 50 meter.

Denna eteriska olja, kosttillskott, är HEBBD (eterisk olja botaniskt och biokemiskt definierad).

Recensioner

Det finns inga recensioner än.

Bli först med att recensera ”Organic Eucalyptus Lemon Essential Oil”

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hur använder man ekologisk citroneukalyptus eterisk olja?

Ta maximalt 2 droppar eterisk citroneukalyptusolja 3 gånger om dagen (dvs. 0,21 ml) på en Puressentiel neutral tablett (eller 1 tsk honung, olivolja eller 1/4 socker).
Ekvivalens: 1ml = 29 droppar.

För andra råd om användning, fråga din apotekspersonal.

Upptäck vår multi-lugnande roller som hjälper till att lugna klådan i samband med myggbett som innehåller eterisk citroneukalyptusolja.

INGREDIENT: ESSENTIAL OIL OF Eucalyptus citriodora*
CHEMOTYPE: CITRONELLA
FAMILY: MYRTACEAE PRODUCING ORGANS
: LEAVES
OTHER NAMES: Corymbia citriodora

*From organic farming

Överskrid inte den rekommenderade dagliga dosen. Ersätter inte en varierad och balanserad kost och en hälsosam livsstil. Använd inte Lemon Eucalyptus eterisk olja ren utan bärare eller blandad med vatten. Förvara utom räckhåll för barn. Skall inte användas till barn under 7 år, till gravida kvinnor (särskilt de första 3 månaderna av graviditeten) eller amning, till personer med anamnes på konvulsiva eller epileptiska sjukdomar och till personer som är allergiska mot eteriska oljor. För personer under medicinsk behandling och hos barn över 7 år, kontakta en hälsospecialist.
Förvaras åtskilt från ljus, luft och värme.

PURESSENTIEL® Laboratory – Avenue Molière 144 – 1050 Bryssel – Belgien

You may also like
Cookie Consent with Real Cookie Banner